 |
|
Suva planina – Divna gorica i Tri kamena |
|
30.05.-01.06.2025. Planinarska akcija 3 dana |
|
Slobodan Trmčić 0642304947
|
30.05.- 01.06. Suva planina – Divna gorica i Tri kamena
Opis akcije: Ova godina je za mene, godina Suve Planine i ovo je prva od nekoliko različitih akcija koje su posvećene njenoj izuzetnoj lepoti i uživanju u prirodi. Suva planina nalazi se u jugoistočnoj Srbiji, na teritoriji opština Niška Banja, Gadžin Han, Bela Palanka, Babušnica i Vlasotince. Njena dužina je 45 km, a širina 15 km. U geološkom i geografskom smislu pripada Karpatsko-balkanskoj grupi planina, na samoj granici sa starijom Srpsko-makedonskom masom. Divna Gorica je vrh kojim se iznad Bele Palanke završava potkovičasti deo grebena Suve planine. Visok je 1389 metara i prelep je vidikovac. Iako ovaj vrh nije previše visok, predstavlja upečatljivo mesto keje se lako uočava sa svih ostalih vrhova Suve planine kao i ostalih planina jugoistočne Srbije. Podnožje Divne Gorice je pod gustom listopadnom šumom, a područje bliže vrhu je ogoljeno. Tri kamena, Ostatovački kamen ili Tri sestre isti je naziv za tri kamena bloka koja predstavljaju jedinstveno mesto i planinarsku atrakciju.
Program akcije: 30.05.petak. Polazak u 17.00 h sa parkinga ispred kancelarije Društva, Bul. Mihajla Pupina 165a (zgrada Jugoagenta), Novi Beograd. Vožnja autoputem do Niša, gde ćemo spavati naredne dve noći. Smeštaj u višekrevetnim apartmanima sa kupatilom. 31.05. subota. Nakon doručka krećemo do sela Vrgudinac odakle kreće pešačenje. Do vrha Divna Gorica vodi dobro uređena i obeležena staza, koja je u jednom pravcu dugačka oko 7 km. Staza počinje lokalnim zemljanim putem, a onda prolazi kroz predele obrasle šumom. Pred sam vrh idemo preko neravnog kamenitog terena. Dužina staze je oko 14 km, sa visinskom razlikom oko 1000 m. Staza nije tehnički zahtevna ali je kondiciono dosta teška zbog konstantnog uspona do samog vrha. Predviđeno pešačenje je u trajanju od 7 do 8 sati. 01.06.nedelja. Posle doručka napuštamo smeštaj i krećemo ka selu Zavidince. Počinjemo pešačenje od odvajanja za manastir Sveti Đorđe, odnosno od mesta gde prestaje asfaltni put i počinje prilično dobar makadamski put. Njime idemo nešto više od 2 km, a zatim se odvajamo od njega i krećemo na uspon. Dužina staze je oko 7 km, sa visinskom razlikom oko 480 m. Predviđeno pešačenje je u trajanju od oko 3 sata. Polazak za Beograd oko 15 h. Usputno zadržavanje za ručak. Dolazak u Beograd oko 21 h.
Vrsta akcije: Planinarska akcija
Zahtevnost akcije: T1 K3 B3 P1 T1 K1 B1 P1 Šta je ovo?
Oprema: Oprema u skladu sa vremenskim prilikama (planinarske cipele, jakna, kabanica, štapovi, voda...).
Kotizacija: 4500 RSD Kotizacija uključuje: troškove vođenja, 2 noćenja u privatnom smeštaju, administrativne troškove Društva, poreze i doprinose. Kotizacija ne uključuje: troškove prevoza, hranu i ostale individualne troškove tokom ove akcije. Mesto rezervišete uplatom celog iznosa kotizacije. Prevoz sopstvenim automobilima ili organizovani prevoz ukoliko se javi dovoljan broj učesnika. Vodič će pomoći pri organizaciji prevoza ukoliko on bude sopstvenim automobilima. Projektovani trošak prevoza minibusom je 5000 dinara po osobi. Ishrana: na stazama iz ranca.
Mesto i vreme polaska:
Parking ispred prostorija Društva, (kod opštine Novi Beograd – zgrada Jugoagenta u ulici Bulevar Mihajla Pupina 165A) petak u 17h (doći 10 minuta ranije).
Napomena: Svako lice na akciji učestvuje na vlastitu odgovornost u skladu sa Pravilnikom o radu Sekcije za akcije. Obavezno sa sobom nositi planinarsku karticu sa plaćenom članarinom za tekuću godinu, zdravstvenu knjižicu i ličnu kartu. Svaki učesnik akcije je dužan da se pridržava plana kretanja i da poštuje odluke vodiča. U slučajevima kada nepovoljne vremenske prilike mogu uticati na izvodljivost ili bezbednost akcije, plan akcije može biti promenjen, odnosno prilagođen vremenskim prilikama. Otkazivanje učešća od strane učesnika ne podrazumeva povrat novca osim u slučaju da učesnik koji je otkazao pronađe adekvatnu zamenu.
Vodič: Slobodan Trmčić Boban MB 948 064 230 49 47








|