 |
|
Olimpska regija. More, pešačenje Olimpom, Meteori, kanjon Enipei, manastiri na Olimpu, Solun, Zejtinlik i manastir Sv.Prohor Pčinjski |
|
15.-21.09.2025. Planinarska akcija 7 dana |
|
Janica Mousa 065/3555728
|
15.-21.09. Olimpska regija. More, pešačenje Olimpom, Meteori, kanjon Enipei, manastiri na Olimpu, Solun, Zejtinlik i manastir Sv.Prohor Pčinjski
Opis akcije: Olimpska regija, ili Pieria, se nalazi u severnom delu Grčke, južno od grada Soluna. Centar regije je gradić Katerini. Sama oblast nalazi se ispod planine Olimp po kojoj je i dobila ime. Planina Olimp je najviša planina u Grčkoj, sa vrhom Mitikas 2918 metara nadmorske visine. S obzirom na blizinu Olimpa, njegovih prelepih staza i vrhova, te i prekrasne plaže, regija privlači tokom cele godine. Grad Litohoro ima dugu istoriju i tradiciju,udaljen je 5 km od mora na 300m nadmorske visine. Ime Litohoro označava dom prelepe šumske vile Leto koja se kupala u reci Enipej.Grad je osnovan u 14.veku kada je Sv. Dionisije došao i počeo da gradi manastir. Manastiri Meteori (“lebdeće kamenje”) je skupina pravoslavnih manastira u blizini grčkog grada Kalambake, u zapadnoj Tesaliji. Manastiri su veoma poznati po svom nesvakidašnjem položaju na stenama-stubovima i smatraju se najvrednijom skupinom manastira u Grčkoj posle Svete gore. Meteori su i na spisku kulturne baštine UNESKO. Srpsko vojničko groblje na Zejtinlik se nalazi u Solunu i u njegovom sklopu su smešteni grobovi srpskih, francuskih, italijanskih, engleskih i ruskih vojnika poginulih u borbama i proboju Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu. Kompleks groblja je podignut na prostoru na kome se od 1916. godine nalazila Glavna vojna poljska bolnica srpske vojske. Manastir Svetog Dionisija: Na padinama planine Olimp, na oko 17 km od mesta Litohoro nalazi se Stari manastir Svetog Dionisija. Podignut je 1542. godine, Sveti Dionisije je osnovao i posvetio manastir Svetoj Trojici, ali je ipak kasnije u narodu manastir ostao zapamćen isključivo po imenu njegovog osnivača - svetog Dionisija Olimpskog. Takođe, on je u tadašnjoj kapeli ovog manastira i sahranjen, a ostaci groba i dan-danas postoje. Manastir je 1821 godine za vreme ustanka Grka spaljen i opljačkan od strane Turaka,a ponovo je uništen eksplozivom u II svetskom ratu(1943 godine). Tokom razaranja monasi su mošti i neke relikvije čuvali među narodom da bi ihS kasnije preneli u novi manastir tj u manastirski muzej Kraj Litohora na asfaltnom putu za Prioni na 3 kilometra nalazi se novi manastir Svetog Dionisija koji je izgrađen 1950 godine.
Program akcije: Ponedeljak: dolazak u kamp naselje-smeštaj u predvečernjim satima. Smeštaj je opremljen toaletom, frižiderom, trokrevetnim ležajevima. Kupatilo za tuširanje je zajedničko, uredno i čisto za ceo kamp. Smeštaj se nalazi na samoj obali, plaža pripada kampu. Slobodno veče. Utorak, slobodan dan za kupanje, odmaranje. Smeštaj je opremljen manjom prodavnicom, restorančićem. Sreda: Izlet na Meteore. Doručak i polazak ujutru na izlet u dogovoreno vreme. Četvrtak: Staza Litohoro-Prioni spada u najlepše staze na Olimpu,dio je evropskog puta E4(ova staza spaja 11 zemalja od Portugalije do Kipra,prolazi i kroz Srbiju).Staza kreče iz Litohora kanjonom mitske reke Enipej(Enipeas),staza je ustvari stari akvadukt koji je i danas aktivan.Staza vodi pored Afroditinih vodopada i Zevsovog kupatila gde se po legendi kupala grčka boginja Afrodita,zatim dolazimo do isposnice Sv.Dionisija i put vodi dalje do starog manastira Sv.Dionisija i parkinga na Prioniju gde se nalazi restoran i odakle kreču dalje ture na vrhove Olimpa. Petak: Poseta živopisnog gradića gradića Katerini, koji je ujedno i glavni grad oblasti Pieria. Katerini opčinjava i neverovatno lepo uređenim parkovim, koji se nalazi u samom centru u kome se nalaze fontane, vodopadi i bogate zelene površine. Slobodno vreme za posetu, ručak u gradiću. Povratak u smeštaj i slobodno poslepodne za plažu. Subota: Poseta gradića Litohoro, mogućnost kupovine u sportskoj radnji planinarske opreme, putujemo potom na Olimp, na čijim se padinama nalazi restorana sa prelepim pogledom na Olipmsku regiju, more i plaže. Pauza za kafu, okrepu, nastavak do novog Manastira Svetog Dionisija. Nakon boravka i posete, povratak u naš smeštaj, slobodno vreme za plažu Nedelja: Pakovanje stvari, napuštanje smeštaja i odlazak u Solun. Poseta srpskog vojničkog groblja na Zejtinliku, potom i crkve Sv. Dimitrija, zaštitnika grada Soluna. Nastavljamo dalje prema Srbiji. Poseta manastira Sv. Prohor Pčinjski. Očekivano vreme dolaska u Beograd oko 23h.
Vrsta akcije: Pešačka tura
Zahtevnost akcije: T1 K1 B1 P1 Šta je ovo?
Oprema: Adekvatna obuća, zaštita za sunce, kačket-šeširić, štapovi, slojevita garderoba, kabanica, dovoljna količina vode i okrepe za usput. Lične stvari za boravak od 7 dana. Obavezna dokumenta za put: lična karta, pasoš, planinarska kartica Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i zdrav.knjižica.
Kotizacija: 41.000 dinara. Kotizacija obuhvata: troskove vođenja, administrativni troskovi Društva, poreze i doprinose, prevoz, smeštaj za vozača, grčke takse, troškove parkinga, putarina, vođenje do svih mesta i destinacija po programu, 6 noćenja. Kotizacija ne obuhvata: lične troškove, hranu.
Mesto i vreme polaska: Bul.Mihajla Pupina 165a. Ispred zgrade Jugoagend. Polazak u 06:00h. Potrebno je doći 10 min ranije.
Napomena: Učestvovanje na akciji je na sopstvenu odgovornost. Vodič zadržava pravo izmene programa u slučaju nepredviđenih okolnosti. Učesnici akcije dužni su da se pridržavaju odredaba „Pravilnika o bezbednom izvođenju planinarskih aktivnosti“. Za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja. U slučaju odustajanja od odlaska na akciju iz bilo kog razloga, zbog već izvršenih rezervacija, uplaćeni novac se vraća samo ukoliko prijavljeni učesnik pronađe zamenu.
Vodič: Janica Mousa, M.B.904, 065 3555 728 Božo Ničetić , M.B.903, 062 500 826








|