3. Planinarska oprema ← početna
Tehnološki razvoj materijala koje koristi industrija planinarske opreme doprineo je da se planinarska oprema koja se danas koristi veoma razlikuje od one koju nazivamo klasičnom.
Najvažniji deo opreme su, svakako, gojzerice: - za lakše uspone u nižim planinama, koji obuhvataju uglavnom pešačenje, koriste se mekane i udobnije cipele, a ako je potrebno kretati se po kamenju ili kroz sneg, koriste se glomaznije i tvrđe cipele; planinarske cipele su duboke, da smanje mogućnost povreda skočnog zgloba, kao i da zaštite nogu od drugih spoljnjih uticaja (kamenje, sneg); planinari često nose dva para čarapa (donje–tanke i gornje–često vunene); paleta materijala od kojih su izrađene cipele u poslednje se vreme naglo povećala - osim kože, sve više se koriste novi materijali koji su u mnogim segmentima bolji od kože (težina, održavanje, trajnost); kod klasičnih planinarskih cipela većina proizvođača i dalje upotrebljava za spoljašnji materijal kožu debljine od 1 do 3,2 m, dok kod lakših modela pak kombinaciju kože i poliamidne tkanine; od debljine kože zavisi kakav oslonac nam nude cipele i koliko su robusne; tvrdoća cipele se bira zavisno od vrste aktivnosti, vredi pravilo - što je teži ranac, tvrđa mora biti i cipela; pri kupovini cipele izaberite jedan do dva broja veće, tako da u njima ima mesta za bar dva para čarapa (dok su cipele odvezane gurnemo nogu napred do kraja, iza pete treba da ostane prostor za jedan prst, a kad su cipele zavezane, vrhovi prstiju nam ne smeju doći do vrha cipele!); cipele izrađene od deblje kože su uz pravilno održavanje vrlo otporne na vlagu. Tkanina Cordura je vodootporna, ali takve cipele po pravilu imaju više šavova koji su najproblematičniji što se tiče vodootpornosti. Za najbolju zaštitu od vlage treba odabrati cipele koje imaju na unutrašnjoj strani Gore-Tex®. Svi šavovi unutrašnjeg Gore-Tex® materijala su lepljeni, tako da se vlaga, ako i prodre kroz šavove i spoljašnji materijal, zaustavi na Gore-Tex® membrani. Đon pravih gojzerica ima na sebi žutu ovalnu oznaku na kojoj piše „Vibram“. Vibram đon osigurava mekše hodanje, tj. amortizaciju kod hodanja. Đon treba da osigura toplotnu izolaciju, kao i da smanji mogućnost proklizavanja. Nove gojzerice mogu jako da nažuljaju nogu, stoga ih je potrebno razgaziti na kraćim izletima.
Ne manje važan deo planinarske opreme je ranac: - dobar ranac je izrađen od poliamidnih ili poliesterskih tkanina, koje su većinom vodonepropusne; to ne znači da će vodootporan biti i ranac, jer nijedan proizvođač ne zaštićuje šavove; ranac od vlage možemo zaštititi dodatnom navlakom, ili dovoljno velikom pelerinom; veličinu ranca biramo zavisno od namene: 15–40-to litarski su namenjeni jednodnevnim izletima, 40–60-to litarski višednevnim izletima, 60–90 litarski dužim putovanjima; kod izbora većeg ranca treba obratiti pažnju na pojas koji ide preko bokova, jer i do 60% opterećenja nosimo na bokovima!
Štapovi za planinarenje: - više spadaju u opremu za hodanje nego u opremu za penjanje; složivi su u tri dela; služe da smanje opterećenost nogu (pre svega kolena), pogotovo kada planinari prelaze dugačke deonice, ili nose težak ranac; da bi dugo trajao, vrh štapa se proizvodi od karbida; mnogi planinari i alpinisti koriste teleskopske štapove prilikom uspona i silaska s planina, jer njihovo pravilno korišćenje smanjuje opterećenje kičme, kolena i nožnih zglobova; teleskopski štapovi moraju da se koriste pravilno a to znači da uvek koristimo oba štapa istih visina, čvrstih ručki, konstruisanih tako da daju čvrst oslonac kada se oslanjamo na njih, naročito u smeru padanja tela. Prednosti: upotrebljavani pravilnom tehnikom, posebno kad se ide nizbrdo, štapovi mogu apsorbovati više tona težine, posebno pri dugim silascima. Smanjenje opterećenja kičme i zglobova posebno je izraženo u sledećim situacijama: a) kod starijih planinara i onih sa prekomernom težinom, b) kad postoje hronične bolesti zglobova (artritis, spondilitis), c) kad se nose veliki tereti (ekspedicije), d) kad se kreće snežnim padinama, vlažnim klizavim terenima, prilikom prelaska reka i kada se hoda po magli ili noću (u uslovima smanjene vidljivosti). Nepovoljnost: nakon duže upotrebe štapova može doći do gubitka dobrog osećaja za ravnotežu!
Gamašne: - pokrivaju deo noge od cipela do kolena; one služe da sneg ne upada u cipele, a kroz visoku travu mogu da štite od mokre trave, blata, upadanja kamenčića u cipelu, kao i od krpelja.
Donje rublje od od „tehničkih” materijala: - efikasno odvodi znoj sa kože i predaje ga gornjim slojevima odeće; da bi funkcionisalo mora biti skroz pripijeno uz telo; proizvođača ima raznih, kao i materijala. (polipropilen je poslednja reč tehnike). Drugi sloj: bez baznog sloja ovde nema potrebe investirati, jer se znoj preko baznog sloja donjeg rublja prenosi na ovaj drugi sloj; ako se radi o pamučnoj majici ona će skupljati znoj i vlažiti/hladiti telo i ostale delove odeće, pa je zato dobro u drugom koraku nabaviti nešto od brzosušećih materijala.
Planinarske pantalone: - bi bilo dobro da su elastične, od materijala koji se može osušiti na telu (Shoeler 3Xdry se brže suši dok je na telu). Za termo izolaciju je najbolji „fleece” a kod vetro/vodo izolacije „windstopper” i „gore-tex”.
Kapa, rukavice, naočare sa UV filterom, zaštitna krema sa visokim UV faktorom, su od velike koristi.
Savet: na planinarskim turama zapišite kako ste bili obučeni, šta ste koristili po vetru, snegu, šta po kiši ili suncu, to će vam znatno olakšati dilemu kako se obući u raznim vremenskim prilikama. Isto tako pre polaska na turu pogledajte kako su obučeni iskusniji planinari.
|